Пређи на главни садржај

Stručnjaci ocenjuju ekran iPhonea 4

Izgleda da je Apple svojim najnovijim modelom iPhonea zainteresovao ne samo ljubitelje pametnih telefona već i fizičare, astronome i neurologe koji su ukrstili koplja povodom izrečene tvrdnje o visokoj rezoluciji njegovog ekrana nazvanog Mrežnjača (Retina Display).


Dok je predstavljao telefon Stiv Džobs je da bi objasnio impresivnu rezoluciju njegovog ekrana od 326 piksela po inču rekao: „Izgleda da se negde u blizini 300 piksela po inču nalazi magičan broj koji predstavlja granicu iza koje ljudska mrežnjača ne može da razluči piksele kad se gledaju sa rastojanja od 25 ili 30 cm. Oni su, kad se pređe taj prag od 300 piksela po inču, toliko blizu jedni drugima da stvari odjednom počinju da izgledaju kao kontinualne krive… Tekst izgleda kao onaj kakav vidite u dobro štampanoj knjizi. Nije ni nalik ničem što ste ranije mogli da vidite na elektronskom ekranu. Sa 326 piksela po inču mi smo debelo premašili tu granicu od 300 piksela.“

Izveštači časopisa MacWorld koji su prisustvovali predstavljanju iPhonea 4, Džejson Snel i Den Moren, dobili su priliku da ga isprobaju. U svom prikazu su napisali da nisu mogli da uoče nikakve pojedinačne piksele u tekstu prikazanom na ekranu, upravo kako je Apple i tvrdio. „Na ovom ekranu tekst zaista izgleda kao u knjizi ili časopisu, bez ikakvih detalja kakve bismo očekivali od LCD ekrana… Fotografije i video su apsolutno spektakularni na ovom telefonu. Stvarno izgledaju kao da gledate u samoosvetljenu štampanu fotografiju, a ne kompjutersku sliku.“

Sličnu ocenu izrekao je i saradnik Macworlda i uvaženi kolumnista Džon Gruber: „Rezolucija ekrana Mrežnjača je impresivna kao što Apple i tvrdi. Tekst izgleda kao visokokvalitetna štampa.“

Može li se verovati sopstvenim očima? Neki smatraju da ne može. Komentator časopisa Wired, Brajan Čen, koji je takođe uživo pratio prezentaciju telefona i potom ga isprobao, napisao je članak s naslovom “Tvrdnje o kvalitetu ekrana Mrežnjača su lažni marketing”. U uvodnoj rečenici Čen kaže: „Možda iPhone 4 ima najbolji mobilni ekran viđen do sada, ali njegova rezolucija ne prevazilazi ljudsku mrežnjaču kako to tvrdi Stiv Džobs.“

Zaključak ovog autora da Stiv Džobs ne govori istinu zasnovan je na navodima samo jednog izvora, fizičara koji se zove Rejmond Soneira i predsednik je kompanije DisplayMate Technologies. Čen kaže da mu je Soneira, koji je proučavao ekrane 20 godina, rekao: „Ekran kakav ima iPhone 4 je veoma blizu tome da bude savršen, ali Stiv je malo preterao.“

Soneira zamera Džobsu pre svega zato što je kao meru rezolucije oka koristio piksele, jer oči koriste takozvanu ugaonu rezoluciju, za razliku od ravnih ekrana koji koriste linearnu. Kad se pozabavio brojevima Soneira je zaključio da bi pravi ekran kvaliteta mrežnjače morao da ima rezoluciju od 477 piksela po inču da bi izgledao savršeno sa rastojanja od 30 cm.

U izjavi za PC World Soneira je rekao da bi iPhone 4 morao da se drži na udaljenosti od najmanje 45 cm da bi dostigao kvalitet mrežnjače. Pored toga, dodao je i da je iPhoneu „zapravo potrebna rezolucija koja je znatno veća od rezolucije mrežnjače da bi dao sliku koja mrežnjači izgleda savršeno.“

Međutim, baš kao što internet omogućava novinama da direktore kompanija nazivaju lažovima na osnovu mišljenja jednog fizičara, on isto tako omogućava da i drugi stručnjaci u oblasti optike kažu šta misle o zaključcima jednog fizičara.

Prvi se oglasio Fil Plejt, autor popularne lokacije Bad Astronomy i naučnik koji zna ponešto o optici i rezolucijama, budući da je ranije radio na kalibrisanju kamere koju koristi svemirski teleskop Habl. Plejt je analizirao kompletnu argumentaciju koju je izneo Soniera i objasnio šta ljudi misle kad govore o rezoluciji.

Njegova ocena je da je Soneira u pravu ukoliko se radi o čoveku sa savršenim vidom, ali prosečna osoba (a to znači većina ljudi) neće moći da razluči piksele na ekranu sa rastojanja od 30 cm. Plejt je zato zaključio da su i Džobs i Soneira govorili ispravno, a da je Wired preterao, jer je celu priču naduvao preko mere i dao joj naslov koji obmanjuje čitaoce. „Džobs nije lagao kad je reklamirao mogućnosti iPhonea“, zaključio je Plejt.

Nezavisnu ocenu dao je i Vilijam Bodo, naučnik iz Montreala koji se bavi vidom i osnivač je kompanije KyberVision. Svoj stav po ovom pitanju objavio je u razgovoru sa kanadskim kolegom Džimom Dalrimplom objavljenom na lokaciji The Loop.

„Po mom mišljenju, ono što Apple tvrdi nije samo reklama; reč je o tačnom stavu zasnovanom na vidu prosečnog čoveka.“ Kao i Plejt, Bodo ukazuje na to da je minimalno rastojanje na kojem oko gledaoca sa prosečnim vidom može da razluči dve tačke jedan lučni minut, odnosno šezdeseti deo stepena.

Pošto niko ne voli da ga kritikuju na internetu, ni Soneira nije izuzetak. Posle kritike upućene Džobsu koju su objavili Wired i PC World poslao je PC Worldu dodatni komentar: „Pojavili su se neki komentari da moja analiza važi za savršen vid. Džobsova tvrdnja se odnosila na mrežnjaču, a ne na oko s lošim sočivom. Ukoliko dozvolite da u specifikacije uđe loš vid onda svaki ekran postaje Mrežnjača …. Kad se u prodaji i marketingu dozvole naduvavanja i preterivanja započinje efekat snežne lavine koji vodi ka zloupotrebi specifikacija i do 1000%, što sam dokumentovao kod brojnih drugih ekrana.“

Kakav bi onda mogao da bude konačni zaključak? Izgleda da tvrdnja koju je izrekao Wired nije tačna za većinu korisnika novog telefona, ali jeste za oštrooke pojedince. Čak je i Soneira, priznao da je ekran Mrežnjača zavidno dostignuće: „To je zaista dobar ekran“, izjavio je PC Worldu, „verovatno najbolji ekran za mobilni uređaj koji se trenutno proizvodi, i jedva čekam da ga ispitam.“

Izvor: Kiosk

Коментари

Популарни постови са овог блога

Oprobajte život u virtuelnom svetu koji vam Google nudi

Jedan od Googleovih projekata na kom se dugo radilo u tajnosti (prema nekim informacijama, još od kraja 2005. godine), a koji nije u većoj meri „procurio” u javnost, jeste Google Lively, još jedan od projekata koji je nastao u čuvenih 20 odsto vremena koji Googleovi zaposleni imaju na raspolaganju za rad na svojim idejama. Lively predstavlja pokušaj da se dosadni i na tekstu bazirani čet preseli u virtuelni 3D svet, u kojem svaki od učesnika biva predstavljen kao 3D avatar u virtuelnoj čet-sobi, uređenoj po ukusu njenog kreatora. Pored tekstualnih poruka koje razmenjuju učesnici u klasičnom četu, u Lively svetu vaš lik može svoja osećanja prema ostalim učesnicima iskazati i raznim animiranim gestovima, od grljenja do šutiranja. Čitava stvar prilično podseća na druge popularne virtuelne 3D svetove, a najviše na Second Life. http://www.lively.com/html/landing.html

Završena Sinergija 09

Sinergija 09 U četvrtak 19. novembra završena je deveta “Sinergija”. Najbolje je sačuvano za kraj – posle stotinak predavanja u plenarnoj sali čuli smo još jedno, ali posebno vredno. Spektakl su priredili Rafal Lukawiecki i Saša Jurić. Rafal je, u svom stilu, govorio o bezbednosti u kompjuterskim sistemima, objasnio zašto firewall tako dobro zvuči i koliko je stvarno (bes)koristan, dok je Saša govorio o novitetima u Excel -u 2010 koji je upravo objavljen u beta verziji, ali i o novom SQL Server -u i njegovim servisima. Naročito atraktivan deo prezentacije bilo je “suprotstavljanje” jednog klasičnog user -a i jedne sistem administratorke koja je control freak i želi da zaviri u svaku tabelu kako bi sistem pouzdano radio. Posetioci su posle završne sesije još dugo ostali u sali, diskutujući o predavanjima i prezentacijama i razmenjujući iskustva. Velika Fresh žurka je otkazana zbog dana žalosti, a Microsoft je sredstva namenjena njenom održavanju donirao za dovršetak Hrama

7 prečica na tastaturi koje morate da znate

Gotovo svako od nas će reći da odlično poznaje rad na računaru, bili to Windows ili Mac. I 99% nas neće biti u pravu! Sve to iz razloga što očigledno ne poznajemo sve one genijalne prečice na tastaruri, koje nam znatno olakšavaju rad. Tu ne mislimo samo na čuvene CTRL+C i CTRL+V. Prema nekim istraživanjima, korišćenje mnogobrojnih prečica na tastaturi, skraćuje vam vreme rada i nekoliko puta. Evo nekih od veoma korisnih prečica, koje će vam uštedeti hiljade sati života: 1. Ka ko na brzinu pre odlaska na pauzu zaključati kompjuter? Niko ne želi da mu kolege ili šef slučajno pročitaju prepisku na Fejsbuku ili vide neki neprimereni tab na brauzeru. Za brzo zaključavanje kompjutera, iskoristite prečice: Windows: "Start" dugme + L. Mac: Cmd + Alt + Eject. 2. Kako ponovo otvoriti slučajno isključeni tab?   Dešava se često da želite da isključite brauzer, ali kasno shvatite da je među tabovima i onaj koji vam i dalje treba. Umesto da ga tražite u rubrici History,