Пређи на главни садржај

Microsoft: Najveća dela srpske književnosti dostupna i na Internetu


Microsoft-antologija-image003 Uz pomoć najsavremenijih Microsoftovih tehnologija preko 100 najznačajnijih dela domaćih književnika postalo je dostupno u digitalnom obliku

Beograd, 20. maj 2009. – U svečanoj sali Učiteljskog fakulteta u Beogradu danas je predstavljen projekat „Antologija srpske književnosti“, napravljen sa ciljem da se zainteresovanim čitaocima širom sveta putem informacionih tehnologija olakša pristup i čitanje preko 100 kapitalnih književnih dela najznačajnijih domaćih autora. Odabir dela zastupljenih u ovoj digitalnoj ediciji napravio je Učiteljski fakultet u Beogradu, a njihovu digitalizaciju je izvršio Microsoftov Razvojni centar u Beogradu, u okviru aktivnosti programa „Partner u učenju“.

„Za nas je važno što će deca u Srbiji i dijaspori sada na brz i jednostavan način moći da dođu do najznačajnijih dela srpske književnosti. Mi imamo mnogo sjajnih autora, ali ih ne promovišemo dovoljno. Ovaj projekat će nam pomoći da ih više promovišemo, i zahvalio bih se Microsoftu i Učiteljskom fakultetu na ključnom doprinosu ovom, za Vladu Republike Srbije, izuzetno značajnom projektu. Njegova najveća vrednost će biti to što će knjiga, reč, slovo, naš jezik i pismo ponovo ući u naše domove, ali sada na jedan drugi način, putem računara i Interneta“, istakao je dr Žarko Obradović, ministar prosvete u Vladi Republike Srbije.

Ova biblioteka digitalizovanih dela srpske književnosti je dostupna svima potpuno besplatno, i u funkciji je promocije književnih i kulturnih dobara u međunarodnim okvirima, kao i podizanja opšte i digitalne pismenosti građana Republike Srbije. „Smatram da je ovo veliki korak za našu kulturu, ne samo za književnost, i za naše đake, studente i profesore, jer će omogućiti lak pristup ovim knjigama svima, bilo u zemlji i u inostranstvu“, rekao je otvarajući današnju promociju dr Aleksandar Jovanović, dekan Učiteljskog fakulteta u Beogradu, institucije koja je dala nemerljiv doprinos projektu „Antologija srpske književnosti“.

dr Aleksandar Jovanović, dekan Učiteljskog fakulteta u Beogradu, sa uvaženim gostimaU procesu digitalizacije korišćene su najnovije tehnologije, razvijene u Razvojnom centru Microsofta u Srbiji. Svih 110 do sada dostupnih digitalizovanih knjiga se mogu preuzeti u najnovijem Microsoft Word formatu dokumenata koji podržavaju svi softverski paketi i operativni sistemi, i koji olakšava čitanje na ekranu računara. „Tehnologije koje razvijamo ovde u Beogradu postaju sastavni deo Microsoftovih proizvoda dostupnih širom sveta, a jedan od projekata na kojem radi naš Razvojni centar, sistem za prepoznavanje štampanog teksta, nam je omogućio da doprinesemo ovom, za srpsku kulturu veoma važnom projektu, i na to smo svi, kao tim, jako ponosni,“ rekao je Bodin Drešević, direktor Microsoftovog Razvojnog centra u Srbiji. „Ovaj projekat je poklon korporacije Microsoft srpskom obrazovanju i građanima, i smatramo da će doprineti očuvanju srpske kulturne baštine i njenoj promociji širom sveta na kvalitetan i moderan način. Smatramo da projekti poput ovog predstavljaju pravi način na koji velike svetske firme mogu doprineti razvoju Srbije, a mi kroz program „Partner u učenju“ u Srbiji već 5 godina doprinosimo širenju opšte i digitalne pismenosti učenika i studenata u Srbiji“, pojasnio je Vladan Živanović, generalni direktor Microsofta u Srbiji.

„Antologija srpske književnosti“ sadrži preko 100 dela dostupnih za preuzimanje preko Interneta: od srednjovekovnih žitija srpskih svetaca i srpske narodne poezije i proze (sabrana dela Svetog Save, odabrane srpske narodne pesme i priče), preko kapitalnih dela srpske književnosti XVIII i XIX veka, pa sve do najvažnijih dela s početka XX veka koja nisu obuhvaćena autorskim pravima (pesme Branka Radičevića, Milana Rakića, Jovana Dučića, Nušićeve i Sterijine komedije, knjige za decu Jovana Jovanovića Zmaja). Za neka od važnih književnih dela XX veka dozvolu za objavljivanje u ovoj ediciji su dali sami autori, među kojima su Ljubomir Simović, Svetlana Velmar-Janković, Ljubivoje Ršumović, Grozdana Olujić i mnogi drugi.

„Čini mi veliku čast i zadovoljstvo da danas zajedno otvorimo jedan ovakav Web sajt, koji predstavlja neophodno i važno mesto za mlade, ali i za stare, dakle za sve koji žele da čitaju najznačajnija dela naše književnosti. Ona će biti predstavljena na jednom digitalnom, virtuelnom prostoru, bez zidova i prepreka“, naglasila je Svetlana Velmar-Janković, književnica, obraćajući se prisutnima na današnjoj promociji.

Svi naslovi uključeni u ovu digitalnu antologiju su na srpskom jeziku, u ćiriličnom pismu, i dostupni su za preuzimanje u Microsoft Word formatu svim zainteresovanima na Web lokacijama www.ask.rs i www.antologijasrpskeknjizevnosti.rs

Izvor: Microsoft

Коментари

Популарни постови са овог блога

Samsung 245T

Monitor ima besprekornu sliku.Iako je kontrast odličnih 1000 : 1, postoji i opcija dinamičkog kontrasta, ali bez uobičajenog preterivanja – povećanje je na "samo" 1500 : 1, jer ciljna korisnička grupa verovatno ne bi ni prihvatila više. Osim profesionalaca, SyncMaster 245T će privući i entuzijaste koji se ne mire s kompromisima.

LG 15.6“ U560 Ultrabook

LG je predstavio U56, 15.6“ Windows 8 ultrabook . Ovaj uređaj je baziran na 1080p IPS ekranu za široke uglove vidljivosti i bolju tačnost boja. On će biti pozicioniran kao Windows alternativa 15.4“ Apple MacBook Pro modelu sa Retina ekranom pri čemu je za nijansu lakši od MacBook modela. Dodavanje U560 modela LG opsegu znači da kompanija sada ima pet serija notebook računara na tržištu. Ovaj model će biti pokretan trećom generacijom Core i5 3337U Ivy Bridge procesora i imaće inkorporisanu GeForce diskretnu grafiku za teže zadatke, ali od kompanije još uvek nije specifikovan tačan grafički procesor koji će ova kompanija koristiti.

Završena Sinergija 09

Sinergija 09 U četvrtak 19. novembra završena je deveta “Sinergija”. Najbolje je sačuvano za kraj – posle stotinak predavanja u plenarnoj sali čuli smo još jedno, ali posebno vredno. Spektakl su priredili Rafal Lukawiecki i Saša Jurić. Rafal je, u svom stilu, govorio o bezbednosti u kompjuterskim sistemima, objasnio zašto firewall tako dobro zvuči i koliko je stvarno (bes)koristan, dok je Saša govorio o novitetima u Excel -u 2010 koji je upravo objavljen u beta verziji, ali i o novom SQL Server -u i njegovim servisima. Naročito atraktivan deo prezentacije bilo je “suprotstavljanje” jednog klasičnog user -a i jedne sistem administratorke koja je control freak i želi da zaviri u svaku tabelu kako bi sistem pouzdano radio. Posetioci su posle završne sesije još dugo ostali u sali, diskutujući o predavanjima i prezentacijama i razmenjujući iskustva. Velika Fresh žurka je otkazana zbog dana žalosti, a Microsoft je sredstva namenjena njenom održavanju donirao za dovršetak Hrama ...