Пређи на главни садржај

Šta je RSS

Evo, rešio sam da napišem post o tome šta je zapravo RSS, na zahtev mnogih čitalaca, ali i zbog toga što ni sam nisam baš najbolje upućen u sve tajne ove (jako korišćene) tehnologije. Nadam se da će ovaj članak pomoći da svi mi bolje shvatimo RSS i počnemo da ga koristimo na kvalitetniji način.

Šta znači RSS?
RSS - Rich Site Summary (bukvalan prevod - sumiranje sajta sa puno sadržaja). Dakle, RSS je zapravo format uz pomoć kojeg imate uvid u najsvežiji sadržaj određenog sajta. Mnogi sajtovi sa vestima, 99% blogova, a u zadnje vreme i veliki procenat foruma nudi svojim posetiocima RSS usluge.

Prednosti korišćenja RSS-a
RSS je veoma bitan ljudima koji redovno koriste Internet. Globalna mreža je odavno postala nepregledna džungla, pa se svakome od nas može dogoditi da izgubi uvid koje sajtove želi redovno da prati. Ovo je naročito primetno danas kada je veliki broj domena jednostavnih za pamćenje već zauzet, jednostavno se desi da zaboravite adresu sajta. RSS vam dozvoljava da budete u toku sa najnovijim sadržajem sajta za koji ste zainteresovani i to na veoma udoban način. RSS takođe štedi vreme i čuva vašu privatnost, jer na jednom mestu imate pregled svih sajtova na koje ste se prijavili, pa se s’ lakoćom možete i odjaviti.

Šta mi je potrebno?
Da biste počeli da koristite RSS tehnologiju, potreban vam je RSS čitač ili popularnije agregator. Popularni agregatori u vidu softverskih rešenja su: Amphetadesk (Windows, Linux, Mac), FeedReader (Windows) i NewsGator (Windows - integriše se sa Outlook-om). Postoji i veliki broj web-baziranih agregatora, a neki od najpopularnijih su: My Yahoo, Bloglines i Google Reader. Moja preporuka je da isprobate makar 2-3 agregatora jer ćete tako lakše doći do rešenja koje vam najviše odgovara. Većina nas verovatno će izabrati neki od web-baziranih agregatora, u mom slučaju to je My Yahoo.

Verovatno ste primetili da veliki procenat blogova u Srbiji (a i šire) svoj RSS feed poverava kompaniji FeedBurner। Nešto više o FeedBurner-u u narednim člancima.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Oprobajte život u virtuelnom svetu koji vam Google nudi

Jedan od Googleovih projekata na kom se dugo radilo u tajnosti (prema nekim informacijama, još od kraja 2005. godine), a koji nije u većoj meri „procurio” u javnost, jeste Google Lively, još jedan od projekata koji je nastao u čuvenih 20 odsto vremena koji Googleovi zaposleni imaju na raspolaganju za rad na svojim idejama. Lively predstavlja pokušaj da se dosadni i na tekstu bazirani čet preseli u virtuelni 3D svet, u kojem svaki od učesnika biva predstavljen kao 3D avatar u virtuelnoj čet-sobi, uređenoj po ukusu njenog kreatora. Pored tekstualnih poruka koje razmenjuju učesnici u klasičnom četu, u Lively svetu vaš lik može svoja osećanja prema ostalim učesnicima iskazati i raznim animiranim gestovima, od grljenja do šutiranja. Čitava stvar prilično podseća na druge popularne virtuelne 3D svetove, a najviše na Second Life. http://www.lively.com/html/landing.html

Završena Sinergija 09

Sinergija 09 U četvrtak 19. novembra završena je deveta “Sinergija”. Najbolje je sačuvano za kraj – posle stotinak predavanja u plenarnoj sali čuli smo još jedno, ali posebno vredno. Spektakl su priredili Rafal Lukawiecki i Saša Jurić. Rafal je, u svom stilu, govorio o bezbednosti u kompjuterskim sistemima, objasnio zašto firewall tako dobro zvuči i koliko je stvarno (bes)koristan, dok je Saša govorio o novitetima u Excel -u 2010 koji je upravo objavljen u beta verziji, ali i o novom SQL Server -u i njegovim servisima. Naročito atraktivan deo prezentacije bilo je “suprotstavljanje” jednog klasičnog user -a i jedne sistem administratorke koja je control freak i želi da zaviri u svaku tabelu kako bi sistem pouzdano radio. Posetioci su posle završne sesije još dugo ostali u sali, diskutujući o predavanjima i prezentacijama i razmenjujući iskustva. Velika Fresh žurka je otkazana zbog dana žalosti, a Microsoft je sredstva namenjena njenom održavanju donirao za dovršetak Hrama

TOP 15 SEO alata

Najboolji SEO alati u 2021. godini Ovo su alati koji vam pomažu u istraživanju ključnih reči, SEO analizi sajta, praćenju pozicija vašeg sajta na rezultatima pretrage, u nalaženju sajtova za linkovanje i svim drugim aktivnostima u optimizaciji sajtova.       SEM Rush Izuzetno moćan alat za analizu linkova, ključnih reči, performansi konkurencije, praćenje pozicija, ali i za istraživanje tema za izradu sadržaja.  https://www.semrush.com/   Screaming Frog SEO Spider Jedan od najboljih alata za SEO analizu sajtova. Ogroman broj funkcionalnosti koje odlično rade. Nema potrebe da gledate dalje ako vas zanima SEO.  https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/     Microsoft Ads Intelligence Microsoftov alat za istraživanje ključnih reči. Prednost je što možete eksportovati čak 200.000 ključnih reči. Ads Intelligence daje podatje o količini mesečnih pretraga na Bingu, o ceni po kliku, istorijsk