Пређи на главни садржај

Sta je to blog

Blog je, moze se reci, neka vrsta sajta. Prvi blogovi, davne 1994. godine su pokrenuti kao onlajn dnevnici. Dakle, svakog dana, odnosno kad imatre sta da napisete, vi pisete tekst sta vam se desavalo tog dana. I to objavite na blogu. Taj jedan tekst se zove Post. On ima svoj naslov koji mu vi date, tekst, i vidi se kog datuma je objavljen.
Dakle, dosta toga je automatizovano, dosta je lakse nego da se radi regularan sajt.
Kada objavite post, nova strana se dodaje na kojoj je samo taj post, a takodje se i taj post dodaje na naslovnu stranu bloga kao prvi. Kada objavite sledeci, taj najnoviji ce na naslovnoj biti na vrhu, ispod njega onaj prethodni, itd.
Obzirom da je software omogucio laksi rad, danas blogove ljudi koriste i umesto obicnih sajtova. Dakle, ne mora to vise biti licni dnevnik (mada ima dosta i takvih primera), vec imate blogove o mobilnim telefonima (gde jedan post predstavlja opis jednog modela mobilnog telefona), funny blogove (jedan post - jedna zanimljiva tema, vic, smesni video sa Youtube i malo teksta o njemu, …).

onlajn dnevnik

Коментари

Анониман каже…
Savet kako povećati posećenost bloga sa pretrazivaca

.
Koje su glavne stranice bloga? Koje stranice su nosioci posećenosti bloga? Mislim da je to vrlo jasno, početna stranica bloga, same kategorije bloga i sami postovi. Početna stranice je jedna i ona bi morala gađati neku generalnu ključnu reč koja opisuje tematiku bloga. Kategorija bloga može biti više, ali opet ne previše, većina blogova ima do 20-tak kategorija (broj lupio bezveze jer nije bitan), neki hrabriji i više, ali recimo vrlo retko više od 50 (takođe lupio broj). Poanta je da je broj kategorija ili broj stranica kategorija ograničen i on ne može rasti u beskonačnost. Dok je broj stranica postova neograničen. Upravo zbog toga kod bloga najviše pažnje treba posvetiti optimizaciji te stranice koja dinamički generise sve postove. To je stranica koja će vam kroz dogledno vreme sigurno donositi najveći broj poseta sa pretrazivaca. Ali niti ona, optimizovana, vam ne garantuje rejting niti posetu.
Zašto? Zato što iako je blog kolko tolko sređen za pretrazivace, ne piše se sam, vi ga pišete. Ako vi napišete naslov posta koji ne sadrži bit posta najverovatnije taj post neće videti niti P od posete sa pretrazivaca.
I na kraju ako niste zadovoljni posećenošću svog bloga to možete popraviti na način da češće pišete jer 5 postova mesečno nije isti efekt kao 30 mesečno. I time da proverite koje ključne reči su najtraženije vezane uz temu o kojoj pišete.

Популарни постови са овог блога

Oprobajte život u virtuelnom svetu koji vam Google nudi

Jedan od Googleovih projekata na kom se dugo radilo u tajnosti (prema nekim informacijama, još od kraja 2005. godine), a koji nije u većoj meri „procurio” u javnost, jeste Google Lively, još jedan od projekata koji je nastao u čuvenih 20 odsto vremena koji Googleovi zaposleni imaju na raspolaganju za rad na svojim idejama. Lively predstavlja pokušaj da se dosadni i na tekstu bazirani čet preseli u virtuelni 3D svet, u kojem svaki od učesnika biva predstavljen kao 3D avatar u virtuelnoj čet-sobi, uređenoj po ukusu njenog kreatora. Pored tekstualnih poruka koje razmenjuju učesnici u klasičnom četu, u Lively svetu vaš lik može svoja osećanja prema ostalim učesnicima iskazati i raznim animiranim gestovima, od grljenja do šutiranja. Čitava stvar prilično podseća na druge popularne virtuelne 3D svetove, a najviše na Second Life. http://www.lively.com/html/landing.html

Završena Sinergija 09

Sinergija 09 U četvrtak 19. novembra završena je deveta “Sinergija”. Najbolje je sačuvano za kraj – posle stotinak predavanja u plenarnoj sali čuli smo još jedno, ali posebno vredno. Spektakl su priredili Rafal Lukawiecki i Saša Jurić. Rafal je, u svom stilu, govorio o bezbednosti u kompjuterskim sistemima, objasnio zašto firewall tako dobro zvuči i koliko je stvarno (bes)koristan, dok je Saša govorio o novitetima u Excel -u 2010 koji je upravo objavljen u beta verziji, ali i o novom SQL Server -u i njegovim servisima. Naročito atraktivan deo prezentacije bilo je “suprotstavljanje” jednog klasičnog user -a i jedne sistem administratorke koja je control freak i želi da zaviri u svaku tabelu kako bi sistem pouzdano radio. Posetioci su posle završne sesije još dugo ostali u sali, diskutujući o predavanjima i prezentacijama i razmenjujući iskustva. Velika Fresh žurka je otkazana zbog dana žalosti, a Microsoft je sredstva namenjena njenom održavanju donirao za dovršetak Hrama

7 prečica na tastaturi koje morate da znate

Gotovo svako od nas će reći da odlično poznaje rad na računaru, bili to Windows ili Mac. I 99% nas neće biti u pravu! Sve to iz razloga što očigledno ne poznajemo sve one genijalne prečice na tastaruri, koje nam znatno olakšavaju rad. Tu ne mislimo samo na čuvene CTRL+C i CTRL+V. Prema nekim istraživanjima, korišćenje mnogobrojnih prečica na tastaturi, skraćuje vam vreme rada i nekoliko puta. Evo nekih od veoma korisnih prečica, koje će vam uštedeti hiljade sati života: 1. Ka ko na brzinu pre odlaska na pauzu zaključati kompjuter? Niko ne želi da mu kolege ili šef slučajno pročitaju prepisku na Fejsbuku ili vide neki neprimereni tab na brauzeru. Za brzo zaključavanje kompjutera, iskoristite prečice: Windows: "Start" dugme + L. Mac: Cmd + Alt + Eject. 2. Kako ponovo otvoriti slučajno isključeni tab?   Dešava se često da želite da isključite brauzer, ali kasno shvatite da je među tabovima i onaj koji vam i dalje treba. Umesto da ga tražite u rubrici History,